Mirosław Duda

O mnie

Swoją pasję, hodowanie rasowych królików, rozwijam od wielu lat.  Moje obszerne zainteresowanie tą dziedziną oraz chęć zgłębienia coraz większej wiedzy powodowały, że próbowałem swoich sił przy hodowli kilku ras.
 

Zajmowałem się między innymi wiedeńskim niebieskim, baranem francuskim czy zajęczakiem.  Obecnie ukierunkowałem swoją hodowlę i skoncentrowałem się na chowaniu belgijskich ras olbrzyma szarego i olbrzyma białego.

Chcąc uczestniczyć z moimi okazami w wystawach, musiałem legitymować się przynależnością do dowolnego związku hodowców.  Okazało się, że w Małopolsce takiegoż niema i w rezultacie zapisałem się do Związku Hodowców Królików i Drobnego Inwentarza w Wieluniu.  Przynależność tam i okazja poznania wielu przemiłych ludzi, hodowców z całej Polski, dała mi wspaniałe możliwości poszerzenia wiedzy na temat rasy i stricte hodowli.  Szczególnie cenne były dla mnie rozmowy z czołowymi hodowcami belga szarego w Polsce, panem Grzegorzem i panem Tomaszem, których miałem okazję poznać podczas wystaw w Mszczonowie i Wieluniu. 

Zmotywowany do dalszych działań postanowiłem pokusić się o popularyzowanie pomysłu stworzenia małopolskiej organizacji.  Moim marzeniem i ambicją jest to aby połączyć hodowców z Małopolski i wspólnie powołać nasz regionalny związek hodowców rasowych królików, wspólnie kultywować naszą piękną pasję, dzielić się doświadczeniami i zorganizować wystawę w naszym regionie.

Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do kontaktu.
Mirosław Duda
tel. 609-315-968

O hodowli

BELGIJSKI OLBRZYM

Jeden z największych przedstawicieli gatunku, zaliczający się do ras dużych. Wywodzi się z belgijskiego miasta Gent, uznany jest za najstarszą i największą rasę królików hodowlanych. Dorosłe osobniki osiągają długość ponad 70 cm i wagę nawet do 10 kg, słusznie zyskując miano Olbrzymów.

Wśród wielu odmian barwnych tego gatunku, najpopularniejszymi są:

  • BELGIJSKI OLBRZYM SZARY
  • BELGIJSKI OLBRZYM BIAŁY

Znane są również odmiany żółte, niebieskie, jasno-szare, żelaziste, czarne i szynszylowate. Charakteryzują je okazałe, około dwudziestocentymetrowe, sterczące, rozchylające się, zaokrąglone uszy.

Zobacz film o hodowli

Odtwórz wideo